Rozdzielność w trakcie małżeństwa
Znieść mogą ją sami m a ł ż o n k o w i e na podstawie umowy m a j ą t k o w e j małżeńskiej. Tylko w razie rozwodu i unieważnienia małżeństwa wspólność ustaje definitywnie. W pozostałych wypadkach między małżonkami powstaje automatycznie rozdzielność majątkowa. W znowelizowanym k. r. o. nazywa się ją w tych wypadkach "przymusowym ustrojem małżeńskim". We wszystkich wypadkach ustania wspólności w trakcie małżeństwa, czy to z mocy wyroku sądu, czy też automatycznego, jak w razie upadłości czy separacji, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Oznacza to m.in., że niepodzielny wcześniej udział małżonków w majątku wspólnym staje się udziałem w częściach ułamkowych, że majątek ten może zostać podzielony tak samo, jak po rozwodzie, że małżonkowie mogą dokonać wszelkich rozliczeń majątkowych.
Nowością jest przepis, wedle którego wspólność powstaje ponownie po umorzeniu lub zakończeniu postępowania upadłościowego, uchyleniu ubezwłasnowolnienia (dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta