Polityczne ruchy tektoniczne
Ruchy aktywizujące polityczne centrum sprowokował Jan Rokita swoją strategią dwubiegunowej polaryzacji sceny politycznej, która pozostawiła do zagospodarowania rozległe obszary międzybiegunowe. Jeśli zostanie premierem, będzie musiał zmagać się ze skutkami tych działań. Jednym z nich może być jednak to, że premierem nie zostanie.
Przesuwanie się Platformy Obywatelskiej na prawo nie było wymysłem nieżyczliwych dziennikarzy i przeciwników politycznych, jak twierdzą stronnicy tej partii i sympatycy jej lidera, lecz rezultatem jego antagonistycznych pomysłów. Uznawszy SLD za politycznego trupa, głównego wroga na lewicy wskazał w Samoobronie i głośno obwieścił o batalii między nimi jako pierwszoplanowej kwestii w polityce polskiej. To lewicowość partii Leppera stała się więc powodem konfrontacji z nią, a nie jej populizm. Dlatego PO nie zajęła stanowiska antypopulistycznego - Rokita zdeklarował wręcz "miękki populizm" - lecz antylewicowe. Tym samym usytuowała się jako główna siła na prawicy. Konsekwencją było dążenie do przejęcia jak największej części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta