Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najlepszą polityką przemysłową jest jej brak

12 marca 2005 | Ekonomia | MS
źródło: Nieznane

W niektórych krajach odżywa zainteresowanie ingerencją państwa w gospodarkę Najlepszą polityką przemysłową jest jej brak Piętnaście lat po upadku gospodarki nakazowo-rozdzielczej w krajach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej ze zdziwieniem można zauważyć wzrost zainteresowania koncepcjami myślowymi żywcem wziętymi z typowego "realsocjalu". Odżywają one wśród wielu polityków nie tylko na wschodzie, lecz przede wszystkim na zachodzie Europy.

Już nie tylko we Francji, lecz również w Niemczech liczni politycy różnych odcieni sympatyzują z pomysłami zwiększonego zakresu etatyzacji polityki gospodarczej. Chodzi o udzielanie przedsiębiorstwom z sektora publicznego bezpośredniej pomocy przez państwo czy też wspieranie tworzenia dużych organizmów gospodarczych na wzór dawnych komunistycznych kombinatów.

W ostatnich kilku miesiącach w Niemczech ukształtowała się oryginalna koalicja neointerwencjonistów, która szermując hasłami polityki przemysłowej próbuje wpłynąć bezpośrednio na kształt struktury gospodarczej kraju. Należą do niej kanclerz Schröder (SPD) oraz berliński senator postkomunistycznego PDS z bawarskim ministrem gospodarki (CSU). Sekundują im dzielnie wpływowe dzienniki niemieckie (np. FAZ),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3480

Spis treści
Zamów abonament