Do zdobycia są miliardy
Biomasa to każda postać materii odtwarzalnej w sposób naturalny w przyrodzie, która może być paliwem. To są rośliny, rozmaite odpady z produkcji zwierzęcej bądź roślinnej, które udaje się przetworzyć na paliwo płynne lub gazowe albo spalić. Wykorzystanie biomasy jako paliwa ogranicza emisję gazów cieplarnianych, ponieważ bilans dwutlenku węgla dla biomasy jest zerowy: zakłada się, że roślina pochłania tyle samo dwutlenku węgla rosnąc, ile potem emituje podczas spalenia.
Jakie rodzaje biomasy produkuje się w Polsce?Po pierwsze odpady drzewne z tartaków i produkcji przemysłu drzewnego. Jest ich jednak niewiele, a ponadto trwa obecnie konkurencja o odpady drzewne pomiędzy energetyką a produkcją płyt drewnopochodnych. Pojęcie odpadu drzewnego właściwie zanika. Dlatego największą nadzieją są rośliny uprawiane w rolnictwie. Rośliny energetyczne są rozmaite. Bierze się pod uwagę tylko te, które nie rozsiewają się samoistnie. Znana jest wierzba energetyczna. Ale także i inne: ślazowiec, którego pierwsze uprawy pojawiły się już w Polsce, rozmaite wysokie trawy pochodzenia azjatyckiego (miscantus), tradycyjnie polski topinambur, czyli słonecznik bulwiasty o sześciometrowych łodygach. Duże nadzieje wiążemy z różnymi gatunkami szybko rosnących akacji oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta