Obowiązki pracodawców
Środki gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym (nie dotyczy to funduszy przewidzianych na wypłaty jednorazowych świadczeń urlopowych). Gromadzenie środków funduszu na odrębnym rachunku bankowym ma szczególne znaczenie w wypadku objęcia pracodawcy postępowaniem egzekucyjnym przez jego wierzycieli, gdyż - zgodnie z art. 12 ustawy - środki te nie podlegają egzekucji, chyba że jest ona prowadzona w związku z zobowiązaniami funduszu.
Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na ten rachunek do 30 września tego roku, z tym że 75 proc. równowartości odpisów musi przekazać do końca maja (art. 6 ustawy).
Pracodawca, rozpoczynający działalność w roku kalendarzowym, odpisu dokonuje od roku następnego, z wyjątkiem rozpoczęcia działalności w wyniku przejęcia dotychczas funkcjonującego zakładu pracy (art. 6a).
Gospodarowanie środkami funduszu, zasady ich przeznaczenia na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz warunki korzystania ze świadczeń przez osoby uprawnione powinny być - jak to stwierdziliśmy wcześniej - uregulowane w zakładowym regulaminie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta