Polska liga europejska
Integrację Polski z Unią Europejską należy traktować jako wyzwanie. Jeśli uda nam się wykorzystać szanse z tym związane, nasz kraj może stać się jednym z liderów gospodarczych Europy. Jeśli jednak pogrążymy się w swarach i przepychankach, przylgnie do nas etykietka marudera Europy. W konsekwencji zajmiemy pozycję w drugiej lidze europejskiej.
Trwałe zakotwiczenie Polski w strukturach zjednoczonej Europy, a tym samym spełnienie przesłanki długofalowego rozwoju gospodarczego i nadrobienia zapóźnień cywilizacyjnych wymaga od nas myślenia strategicznego, a tym samym porzucenia stylu działania kadencyjnego, partyjnego oraz tzw. kolesiostwa. Z całą pewnością przykładem dla nas może być Irlandia, która w ciągu dwóch dekad potrafiła z kraju zapóźnionego w rozwoju stać się tygrysem Europy. Warto raz jeszcze uświadomić sobie, dlaczego tak się stało. Otóż tak zwane instrumentarium polityki ukierunkowane było na rozwój, co oznacza niskie podatki dla przedsiębiorców, wysokie wydatki na sektor badań naukowych i nowoczesnych technologii oraz inwestowanie w system edukacji.
Ważny system wartościŻaden sukces gospodarczy nie jest możliwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta