Reformy prokuratury nie da się uniknąć
Nowa gatunkowo przestępczość i jej wysoka dynamika wymagają racjonalnych przeobrażeń prokuratury. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Stowarzyszenie Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej opracowało projekt reformy prokuratury. Wychodzi on z założenia, że prokuratura przeżywa obecnie trudny okres, a w państwie prawnym nie ma innego organu, który byłby w stanie prawidłowo zapewnić ochronę konstytucyjnego porządku prawnego.
W państwach demokratycznych występują różne modele prokuratury. Proponowany projekt zakłada doskonalenie modelu polskiego, zapewniając mu w pełni demokratyczny i funkcjonalny charakter.
Punkt wyjścia: konstytucjonalizacjaBrak przejrzystej wizji modelu prokuratury w III Rzeczypospolitej i jej umiejscowienia w systemie organów państwowych stał się powodem pominięcia jej w Konstytucji RP z 1997 r. Stan ten nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia, tym bardziej że rangę organów konstytucyjnych uzyskało kilka nowych podmiotów państwowych o niższej doniosłości w państwie prawa. Natomiast uregulowanie rangi konstytucyjnej ma istotne znaczenie dla niezależności prokuratury i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta