Spółdzielnia jak firma
Spółdzielnie różnią się od siebie mniej więcej tak jak spółki. Nie będziemy tu zajmować się wszystkimi rodzajami spółdzielni. Pominiemy szczegóły dotyczące spółdzielni mieszkaniowych, spółdzielni pracy, spółdzielni produkcji rolnej itp. Skoncentrujemy się za to na sprawach podstawowych.
Spółdzielnia jest - posługując się definicją zawartą w prawie spółdzielczym (DzU z 2003 r. nr 188, poz. 1848 ze zm.) - dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Ma osobowość prawną, którą nabywa z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców, działającego w ramach Krajowego Rejestru Sądowego (czyli tam, gdzie wpisywane są np. spółki kapitałowe).
WADY I ZALETYPodjęcie działalności w formie spółdzielni ma swoje wady i zalety. Zaletą są chociażby niższe niż w większości spółek koszty powołania jej do życia. Wadą - kontrola, jaką sprawują organy samorządu spółdzielczego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta