Kiedy wnieść protest
FAKSEM CZY LISTEM?
- Czy o wpłynięciu protestu decyduje data faksu czy otrzymania pisma wysłanego pocztą?
Do niedawna nie było co do tego żadnych wątpliwości - zespoły arbitrów potwierdzały zgodnie, że jeśli faks dotarł na czas do zamawiającego, to protest był uznawany za skutecznie wniesiony. Dodatkowo wykonawca powinien nadać pismo z protestem w urzędzie pocztowym, ale za datę jego wpłynięcia uznawano nadejście faksu.
Sytuację skomplikował wydany niedawno przez Urząd Zamówień Publicznych komentarz do prawa zamówień publicznych. Można w nim przeczytać, że dopuszczalna jest wyłącznie forma pisemna. Protest nie jest bowiem oświadczeniem. Nie ma więc do niego zastosowania art. 27 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp), który dopuszcza użycie faksu.
Zamawiający powołują się teraz na ten urzędowy komentarz i odrzucają protesty, które nadeszły w formie pisemnej po czasie, mimo że faks odebrali przed upłynięciem dopuszczalnego terminu. Trudno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta