Krok po kroku do założenia
Pierwszym krokiem na drodze do powołania spółdzielni jest przyjęcie jej statutu. To najważniejszy dokument spółdzielni. O tym, co powinno się w nim znaleźć, piszemy w ramce niżej. Statut spółdzielni uchwalają jej założyciele, składając pod tekstem swoje podpisy.
W zasadzie założycieli spółdzielni musi być dziesięciu. Jedynie tam, gdzie spółdzielnię zakładają tylko osoby prawne, założycieli może być trzech.
Podpisując statut, założyciele już na wstępie mogą zaoszczędzić na kosztach notarialnych. Inaczej bowiem niż w większości spółek (poza cywilną i jawną), wystarczy zachować zwykłą formę pisemną. Spółdzielcy nie płacą też podatku od czynności cywilnoprawnych od podpisywanego statutu. Inaczej jest w spółkach, gdzie umowa jest opodatkowana.
Przed wpisaniem czegokolwiek do statutu warto się dobrze zastanowić. Jego zmiana nie jest bowiem łatwa, wymaga uchwały powziętej większością 2/3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta