Ewangelia cierpienia według Jana Pawła II
Świat wpatruje się oczami kamer w chorobę papieża i usiłuje wyłowić gąszczem mikrofonów jego słaby głos. Każdego dnia w telewizji i na łamach czasopism spotykamy mnóstwo relacji i artykułów, dyskusji i prognoz na ten temat. Osoba chorego papieża zasługuje na takie zainteresowanie, niemniej duch, w którym relacjonuje się wydarzenie słabości Jana Pawła II daleki jest od ducha, który żyje w tym cierpiącym człowieku. Większość relacji jest przepełniona napięciem, które wprawia w niepokój: "ustąp", "wycofaj się", "zwolnij miejsce". Ni to dobre rady dla pacjenta, ni to głosy zatroskania o Kościół. Trwanie na stanowisku Jana Pawła II interpretowane jest jako jego upór.
Nie chodzi tylko o brak taktu wobec papieża czy polityczne podniecenie w związku z castingiem nowych kandydatów na jego urząd. Postawa Jana Pawła II, jego choroba i starość budzi w wielu ludziach specyficznego demona irytacji i strachu. Stajemy wobec wielkiego pytania o problem cierpienia, a szerzej o problem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta