Nie od razu redukcja
Nie trzeba wówczas zatrudniać go ponownie. Jeśli jednak pracodawca czasowo rozstaje się z pracownikami, a potem ich przyjmuje, to nie ubywa mu obowiązków związanych z zatrudnieniem. Trzeba im zaproponować umowy o pracę, bo kodeks pracy nie reguluje zatrudnienia sezonowego.
- Prowadzę hurtownię budowlaną. Zimą mam trudności ze zbyciem towarów. Rozważam zwolnienie pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony. Jednocześnie chciałbym zatrudnić ich ponownie, ale tylko do pracy sezonowej. W jaki sposób mogę to zrobić? Jakie będą przysługiwały pracownikom sezonowym urlopy oraz jakie powinni dostać z tego tytułu wynagrodzenie? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników może dotyczyć indywidualnego przypadku jak też grupy pracowników. Wszystko zależy od wielkości zatrudnienia w zakładzie oraz charakteru zwolnień. Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 osób mogą to zrobić na podstawie kodeksu pracy. Natomiast firmy, gdzie stan załogi jest większy (co najmniej 20 pracowników), muszą - nawet przy pojedynczym rozstaniu - stosować ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta