Nowa praca dla starego pracownika
Szczególne obowiązki spadają na pracodawcę‚ gdy pracownikiem jest kobieta w ciąży. Prawo gwarantuje jej szczególną ochronę. Co do zasady‚ nie można rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę zarówno z ciężarną, jak i z pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim - art. 177 k.p.
Wyjątek dotyczy ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wtedy w pierwszej kolejności powinien on zadbać o inne zatrudnienie dla niej - art. 177 § 4 k.p.
Noc wykluczonaKobieta w ciąży nie może świadczyć pracy w porze nocnej. Zakaz ten wynika z art. 178 1 k.p. Ten sam przepis nakłada na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Ma on zmienić rozkład czasu pracy w taki sposób‚ aby ciężarna nie musiała pracować w nocy. Gdyby jednak to było niemożliwe, wówczas pracodawca przenosi ją do innej pracy.
- Jedna z moich pracownic, która pracowała dotychczas nocą, jest w ciąży. Wiem, że muszę przenieść ją do innej pracy, ale nie mam wolnych miejsc. Co mam zrobić? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Jeżeli dla ciężarnej pracownicy nie ma nowego stanowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta