Menedżer na kontrakcie
Kontrakt menedżerski to umowa nienazwana. W kodeksie cywilnym nie znajdziemy całościowych regulacji prawnych dotyczących kontraktu menedżerskiego. Mają do nich zastosowanie: art. 353 1 k.c. i następne oraz art. 750 k.c. odsyłające do przepisów o zleceniu.
Ponieważ nie ma unormowań prawnych regulujących kontrakty menedżerskie, więc bardzo ważne jest precyzyjne określenie wszystkich postanowień kontraktu co do wzajemnych zobowiązań i celów wynikających z umowy.
Kontrakt menedżerski to umowa dwóch podmiotów o wzajemnej, równorzędnej podległości. Jedna ze stron kontraktu (zleceniobiorca) przyjmuje zlecenie zarządzania przedsiębiorstwem w imieniu przedsiębiorcy (zleceniodawcy) i zobowiązuje się do świadczenia usług za umówionym wynagrodzeniem.
W jakiej formie?Kontrakty menedżerskie mogą być zawierane w formie umów o pracę. Wówczas odnoszą się do nich przepisy z zakresu prawa pracy, a więc normy określone przez kodeks pracy.
Drugą formą są kontrakty zawierane na podstawie przepisów prawa cywilnego, jako umowy oświadczenie usług. Te są stosowane wśród przedsiębiorców częściej i chętniej. Nie bez powodu. Dziś piszemy właśnie o nich. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta