Lepsza pożyczka czy dopłata
Które z tych dwóch rozwiązań jest bardziej opłacalne pod względem podatkowym?
Choć wniesienie przez wspólnika dopłaty do spółki ma skutki zbliżone do udzielenia jej pożyczki, to jednak dopłaty nie można utożsamiać z pożyczką. Istniejące między nimi różnice mogą zaważyć na wyborze jednej z tych form dofinansowania spółki. Wiele zależy m.in. od tego, czy wspólnik oczekuje w zamian jakiegoś wynagrodzenia, czy nie.
To nie jest przychód spółkiWniesienie dopłaty nie powoduje powstania przychodu u spółki, jeśli odbywa się w trybie i na zasadach określonych w kodeksie spółek handlowych. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w interpretacji z 9 kwietnia 2004 r. (ZD/423-107/04). Również otrzymanie przez spółkę środków finansowych tytułem pożyczki nie prowadzi do powstania u spółki przychodu. Innymi słowy niezależnie od tego, czy spółka otrzyma dopłatę, czy pożyczkę, w momencie otrzymania środków pieniężnych nie powstanie u niej przychód podlegający opodatkowaniu.
Pożyczka bez odsetekOczywiste jest, że wspólnik udzielając spółce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta