Podatnik nie traci prawa do korekty
Moim zdaniem nie ma ku temu żadnych podstaw.
W piśmie z 28 października 2004 r. (IS-Pł-WV-443/316/2004) Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku wyjaśniła, że gdy została wydana decyzja określająca zobowiązanie podatkowe, podatnik nie może wystawić faktury korygującej, ponieważ wymagałaby ona złożenia deklaracji korygującej za okres objęty decyzją organu podatkowego. Również zdaniem Opolskiego Urzędu Skarbowego (pismo z 5 stycznia 2005 r., PP/443-168-1GK/04/05) skorygowanie faktury możliwe jest jedynie przed wszczęciem kontroli podatkowej. Jeśli w toku kontroli lub postępowania podatkowego stwierdzono nieprawidłowości, korekta jest niedopuszczalna.
Nie ma zakazuMoim zdaniem jednak organy podatkowe zbytnio uprościły problem. Zdają się one nie zauważać, że czym innym jest wystawienie faktury korygującej, a czym innym skutki, jakie ona może wywołać, np. w zakresie korekty deklaracji.
Wystawienie faktury korygującej jest moim zdaniem dopuszczalne w każdej chwili i w każdym z przypadków wymienionych w § 19 i 20 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. (DzU nr 97, poz. 971 ze zm.). Nie ma bowiem przepisu, który by tego zabraniał. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta