Przyjezdny z Polski jak swój
Pierwsza rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej zbiegła się z dyskusją w niemieckich mediach o korzystaniu przez obywateli polskich ze swobody świadczenia usług. Zarzuca się im przede wszystkim dumping socjalny oraz naruszanie unijnych zasad świadczenia usług w RFN.
Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej obywatele polscy w RFN nie podlegają obowiązkowi wizowemu.
Akcesja zdecydowanie zmieniła nie tylko zasady pobytu Polaków w RFN. Mogą oni również świadczyć tu usługi, jeśli mają zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce (transgraniczne świadczenie usług), lub zarejestrować działalność gospodarczą na zasadach takich samych jak Niemcy. W pierwszym przypadku trzeba jednak pamiętać, że pewne sektory usług są wyłączone, w drugim, - że nadal nie można zatrudniać pracowników z Polski.
Korzystanie ze swobody świadczenia usług jest zagwarantowane prawem unijnym. Gdzie jednak szukać warunków określających świadczenie usług transgranicznych?
Podstawy prawnePodstawowym ich źródłem jest traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. W art. 50 oprócz określenia, co należy rozumieć przez usługę, wskazano również, że można wykonywać przejściowo działalność w państwie świadczenia na tych samych warunkach co jego obywatele.
Pewne ograniczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta