Urząd sprawdza, kontroluje, zbiera informacje
Najpoważniejsza innowacja, mająca największe znaczenie praktyczne, to wyposażenie przedstawicieli fiskusa w prawo do samodzielnego korygowania zeznań i deklaracji podatkowych w wypadku oczywistych pomyłek i błędów.
I. KOREKTA ZEZNANIA WEDLE URZĘDUCzynności sprawdzające normuje odrębny rozdział ordynacji podatkowej (art. 272 - 280), uzupełniony teraz o nowy art. 272a. Polegają one na sprawdzeniu:
- > terminowości składania deklaracji i oświadczeń majątkowych oraz wpłacania zadeklarowanych podatków (w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów),
- >formalnej prawidłowości tych dokumentów,
- >ustalenia stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami.
Tego rodzaju czynności należą do organów podatkowych I instancji: urzędu skarbowego, wójta, burmistrza, prezydenta, gdy chodzi o tzw. podatki samorządowe. Wyjątek, wprowadzony do ordynacji w nowym art. 272a, dotyczy wymiany z państwami członkowskim UE informacji na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług. Do odpowiedniej jednostki organizacyjnej Ministerstwa Finansów, do której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta