Media, czyli nowa rzeczywistość
Nie doceniamy naszej epoki. Cywilizacja techniczna stworzyła w historii ludzkości sytuację zgoła nową: świat współczesny istnieje bardziej poprzez media niż poprzez fizyczne fakty i działania ludzi. Nie istnieje to, co nie ma rozgłosu. Tę wirtualną rzeczywistość tworzą przede wszystkim telewizje, ale też wielkonakładowa prasa i radio.
Jeszcze nie Internet, bo w Internecie może się produkować każdy, bez domniemania rzetelności. Takie domniemanie zapewniało dotychczas potęgę mediom elektronicznym i drukowanym: wiadomo było, kto nadał czy wydrukował, kto bierze odpowiedzialność. Jeśli media kłamią lub zbyt często się mylą, tracą zaufanie odbiorców i umierają. Są jak internauci, serfujący po Internecie, od których nie wymaga się odpowiedzialności za słowo.
Powszechnie już utrwalony stereotyp powiada, że media są czwartą, pozakonstytucyjną władzą. Ale czy starczy kupić gazetę lub włączyć odbiornik, by zagłosować wedle życzenia wydawcy lub nadawcy? Odbiorcy nie upoważniają dziennikarzy do wydawania poleceń ani rozkazów. Na odwrót - jeśli media za bardzo chcą być władzą, tracą tę władzę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta