Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W żarnowieckiej strefie --handel i produkcja

27 maja 1995 | Ekonomia | LO

Zamiast elektrowni jądrowej -- gazowa

W żarnowieckiej strefie --handel i produkcja

Na prawie 207 ha w Żarnowcu i 15 ha w centrum Gdyni władze województwa gdańskiego chcą utworzyć północną specjalną strefę ekonomiczną z wolnym obszarem celnym, gdzie obowiązywałoby zwolnienie z podatków i ceł. Dzięki temu doszłoby do zagospodarowania 240 tys. mkw. istniejących już, a nie w pełni wykorzystanych obiektów i infrastruktury po byłej elektrowni, i zatrudnienia docelowo 5500 osób w ok. 70 firmach.

Na przygotowanie terenu i budynków do powstania strefy potrzeba, jak wyliczył dyrektor Jacek Jetmar z gdańskiego Centrum Promocji, 1, 4 mln zł (140 mld starych zł) w dwóch rocznych ratach. Potrzebna jest też zgoda Ministerstwa Finansów na umorzenie niespłacalnego 2-bilionowego długu narosłego wokół 206-miliardowego kredytu zaciągniętego na budowę elektrowni w Banku Gdańskim, który poręczyło w 1990 r. MF. Bez niej do strefy nie przyłączy się Dalmor, bo obecne zobowiązania przejdą, czego obawia się dyrektor Grzegorz Wesołowski, na aport, który wnieśliby do strefy i który mogliby w całości stracić już na starcie.

Kosztowne błędy

Kontrola NIK z kwietnia 1994 r. wykazała, że na działania restrukturyzacyjne od stycznia 1991 r. do marca 1993 r. wydatkowano 2, 790 mln ówczesnych zł na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 490

Spis treści
Zamów abonament