Intelektualista, artysta, prorok
Tocqueville, Custine, Mickiewicz
Intelektualista, artysta, prorok
Dwaj arystokraci: Alexis de Tocqueville i Astolphe de Custine wyruszyli z porewolucyjnej Francji: pierwszy udał się do Ameryki, drugi do Rosji. Ich relacje z podróży przeszły do klasyki myśli europejskiej, są ciągle odczytywane na nowo, podziwiane za przenikliwość sądów. "Listy z Rosji" uznaje się za najwybitniejszą dziewiętnastowieczną książkę o Rosji wydaną we Francji. Tocqueville'a"O demokracji w Ameryce" stanowi wzór piśmiennictwa politycznego. Obydwaj autorzy pytali o to, czy przemoc jest w historii nieuchronna i czy da się ją połączyć z wolnością jednostki. Obydwaj są bohaterami esejów Ireny Grudzińskiej-Gross.
Łączył ich ten sam punkt wyjścia: kraj po wstrząsie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Markiz de Custine przeżył ją tylko dlatego, że niańka podała go za swoje dziecko. Jego dziad i ojciec zostali zgilotynowani, matka spędziła kilka miesięcy w więzieniu, codziennie spodziewając się egzekucji. Rodziców Tocqueville'auratował od gilotyny upadek Robespierre'a. Francja obydwu pisarzy była światem po kataklizmie. Łączyło ich też pokrewieństwo duchowe: napisali swoje najważniejsze dzieła w szczytowym okresie francuskiego romantyzmu, pozostając pod wpływem duchowego ojca epoki, Chateaubrianda. Romantyczny sposób myślenia narzucił im perspektywę, z jakiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta