Rachunek sumienia
Zwierciadło elit
Rachunek sumienia
Z prof. Jerzym Kłoczowskim rozmawia Anna Baniewicz
W naszej dyskusji na temat elit w Polsce podkreśla się, iż demokracja to nie tylko publiczne obyczaje elit czy procedury demokratyczne, ale również, a może przede wszystkim, pewien typ kultury, z zakorzenionymi normami, obyczajami, postawami. Bez tego bowiem nie ma współudziału ludzi i ich współodpowiedzialności.
Ależ jest to absolutnie prawdą, wtedy, kiedy kulturę pojmujemy w jej antropologicznym sensie, tj. jako ludzi i to, co oni sobą przedstawiają. Cała trudność demokracji polega właśnie na tym, że stanowią o niej ludzie i ich kultura. Taka zresztą tradycja myślenia o demokracji znana jest od Arystotelesa. Zawężenie jej jest szalenie niebezpieczne. Nawet w środowiskach międzynarodowych do niedawna jeszcze tak selektywnie myślano, uważając, na przykład, że wystarczy dać pieniądze Trzeciemu Światu, a demokracja sama się tam rozwinie. Dzisiaj jednak istnieje już pełne rozeznanie, że ani zmiana samego tylko systemu ekonomicznego, ani też politycznego, nie może się utrzymać, jeżeli ludzie nie będą umieli np. otrzymanych pieniędzy wykorzystać, z powodu braku odpowiednich postaw, wiedzy oraz rozeznania swoich perspektyw. A w innym kraju może okazać się, że przy tych samych środkach -- można o wiele więcej zrobić.
Niezbędne jest więc myślenie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta