Przez kryzys do wolnego rynku
O największej katastrofie gospodarczej w historii najnowszej
Przez kryzys do wolnego rynku
1. Definicje
Rynek, jako sieć poziomych powiązań między niezależnymi od siebie podmiotami, określający ceny i ilości wymienianych dóbr, istnieje zawsze. Żaden system ekonomiczny nie może go usunąć, bo te powiązania poziome można zlikwidować, tylko unicestwiając wszelką działalność gospodarczą. Rynek może być jednak ujęty w ramy planu i wtedy staje się rynkiem planowym, administrowanym. Nawet jednak ujęty w ryzy planu wyznacza własne ceny, inne niż ustalane administracyjnie. Do za niskich -- dodaje koszt łapówek czy czasu spędzanego w kolejkach, zaś od za wysokich odejmuje wartość towarów zalegających w magazynach i zamieniających się w buble. Rynek, który nie jest rynkiem planowym, jest rynkiem wolnym. Może on, oczywiście, mieć różną strukturę: mniej lub bardziej konkurencyjną czy monopolistyczną. To rozróżnienie będzie istotne dla dalszych wywodów.
Przemiana gospodarcza w krajach postkomunistycznych polega na zastąpieniu rynku planowego, rynkiem wolnym. Przy pewnym założeniu, o którym niżej, to zastąpienie nie może być przedmiotem wyboru, takiej na przykład dywagacji -- wprowadzamy wolny rynek czy nie? Staje się natomiast faktem, niezależnym od czyjejkolwiek woli. W jednych krajach, jak w Polsce, powrotowi rynku wolnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta