Miecz dla żołnierza
Odbudowany Cmentarz Orląt Lwowskich powinien być skromny. Surowy, jak nazwa, którą określają go lwowscy radni - polskie groby wojskowe. Dlatego na cmentarz nie mogą wrócić kamienne lwy, stojące przed wojną przy pomniku Chwały. Nie będzie także monumentalnych kolumn. I napis na centralnej płycie będzie inny, niż wymarzyli sobie Polacy. Upierali się, że żołnierz polski walczył za ojczyznę bohatersko. Ukraińscy radni byli nieustępliwi, "bohatersko" to słowo całkiem nieodpowiednie w odniesieniu do spoczywających na cmentarzu Polaków.
A więc na płycie głównej napisze się po prostu "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę "
- Jeśli Antoś Petrykiewicz, lat 13, odznaczony Virtuti Militari , nie walczył bohatersko, to kto jest bohaterem? - denerwuje się Eugeniusz Cydzik, porucznik AK, honorowy prezes Towarzystwa Ochrony Mogił Wojskowych we Lwowie, pokazując jeden z napisów w katakumbach. Do otwarcia cmentarza zostały tylko dni, prawie codziennie przychodzi więc, by popatrzeć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta