Polscy wrogowie socjalizmu
Wbijano Węgrom do głowy, że strajki w Polsce zagrażają ich "zdobyczom socjalizmu" i dotychczas osiągniętej stopie życiowej. Propagandę tę rozszerzono w lecie 1981 r., przekształcając ją z czasem w kampanię antypolską. Chodziło o to, by "polska zaraza" nie przedostała się na Węgry. Głoszono więc, że Polacy nie lubią pracować, próżnują i żyją na cudzy koszt.
Węgierskie media skutecznie wykorzystywały fakt, że poziom życia na Węgrzech zaczął się powoli obniżać właśnie wtedy, gdy zaczęły napływać wiadomości o strajkach w Polsce. Przerażona tą sytuacją część węgierskiego społeczeństwa - choć trzeba podkreślić, że była to mniejsza część - zaczęła łączyć te wydarzenia w związek przyczynowo-skutkowy. Stosunkowo częste wówczas podwyżki cen i jeszcze częstsze plotki na ten temat ludzie niemal automatycznie kojarzyli z węgierską pomocą gospodarczą, na dużą skalę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta