Pułapka pokoleń
Statystki rynku pracy w różnych krajach pokazują ten sam obraz: bariery startu zawodowego dla młodych i ucieczkę (lub wypychanie) z niego starszych. Czy więc tylko ludzie w wieku 25-50 lat mają - ze względu na ich umiejętności i wydajność - szansę na pewniejsze zatrudnienie?
Właśnie zatrudnienie młodzieży było jednym z głównych tematów dorocznej konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. W większości krajów młodych ludzi czeka trudny start: najczęściej bezrobocie wśród nich jest dwa razy większe niż w całym społeczeństwie; wyjątkiem mogą być Niemcy, gdzie działa system praktycznego przygotowywania młodzieży do zawodu.
W Polsce już od kilku lat zmagamy się z tym wyzwaniem, chociaż prawie połowa dziewiętnastolatków idzie na studia (co drugi - na wieczorowe i zaoczne); boomem edukacyjnym na podobną skalę nie może się poszczycić żaden kraj UE, może oprócz Hiszpanii. Mimo jednak programów subsydiujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta