Słuchasz, oglądasz, to płać
Zamiast krótkiego rozdziału w ustawie o radiofonii i telewizji obowiązuje teraz ustawa o opłatach abonamentowych (DzU z 2005 r. nr 75, poz. 728). Uchwalono ją po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zasady ustalania opłat abonamentowych.
Nowa ustawa nie przyniosła radykalnych zmian, ale przepisy o abonamencie radiowo-telewizyjnym budzą niekiedy jeszcze większe wątpliwości niż dotychczasowe.
Co do zasady przepisy dotyczą zarówno zwykłych użytkowników sprzętu rtv, jak i przedsiębiorców. Tak jak wcześniej płacimy za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Nie jest przy tym istotne, jak takie urządzenie wygląda. Według przepisów bowiem odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Zatem za radio w telefonie komórkowym czy używanie karty telewizyjnej w komputerze też płacimy - pod warunkiem że działają.
Tak jak wcześniej cały czas obowiązuje domniemanie, że osoba, która ma odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa go. Nie wystarczy więc wyjąć wtyczkę z kontaktu. Więcej na ten temat pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE z 9 listopada 2004 r.
Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta