Tajemniczy pałac
W dzisiejszej miejscowości Tel Kabri, na wschód od Naharija, w epoce brązu tętniło życiem miasto. W latach 2000 - 1550 p.n.e. było jednym z najwspanialszych ośrodków kananejskich (Chanaan, Kanaan, biblijna Ziemia Obiecana, w starożytności kraina wschodniego Śródziemnomorza, teren późniejszej Palestyny, Syrii i Fenicji). W mieście wznosił się pałac. Kto w nim zamieszkiwał i dlaczego pałac gwałtownie popadł w ruinę - na razie nie jest jasne. Do wydarzeń, które opisuje Biblia, brakowało jeszcze kilku stuleci. Region ten zamieszkiwała ludność semicka - Amoryci.
Tło dziejoweJak wyjaśnia prof. Henri Cazelles, biblista z Institut Catholique w Paryżu, słowo "Amoryta" miało wiele znaczeń, także w Biblii. Oznaczało ono albo jeden z ludów Kanaanu, albo określało całą semicką ludność przedizraelską. Z punktu widzenia Mezopotamii, Amoryci stanowili "zachód". Najgroźniejszymi Amorytami byli koczownicy gotowi do nagłych napaści. Królowie Ur w Mezopotamii próbowali zabezpieczać się przed nimi wałem obronnym. Jednak Amoryci sforsowali tę zaporę i - jak to określa prof. Cazelles - "rozproszyli się po starych miastach". Około 1900 r. p.n.e. utworzyli I dynastię babilońską,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta