Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa podwójnie nieważna

16 sierpnia 2005 | Prawo | WG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Przy zakupie przez Orlen czeskiego koncernu petrochemicznego złamano normy prawne Umowa podwójnie nieważna Zapłacić karę umowną czy wywiązać się z niekorzystnej umowy, która może mieć charakter płatnej protekcji - takie pytanie stawia sobie obecny zarząd PKN Orlen SA. (c) PAWEŁ GAŁKA

W odniesieniu do zakupu czeskiej firmy paliwowej jest to pytanie niedobre. Trzeba rozważyć trzecią możliwość: nic nie robić.

Ograniczenia swobody umów

W myśl art. 353 1 kodeksu cywilnego swoboda zawierania umów - dotycząca treści lub celu umowy - jest ograniczona trzema czynnikami: > właściwościami (naturą) stosunku prawnego, > ustawą, > zasadami współżycia społecznego.

Treść umowy to wynikające z niej uprawnienia i obowiązki stron. Celem są zaś szeroko pojmowane korzyści, jakie strony mogą odnieść.

W sprawie Orlenu istotne jest ograniczenie swobody kontraktowej przez ustawę i zasady współżycia społecznego. "Ograniczenie swobody umów przez ustawę dotyczy z jednej strony zakazów zaopatrzonych w sankcję karną, obowiązujących w różnych sferach porządku prawnego w państwie, a z drugiej strony - przepisów obowiązujących bezwzględnie, określanych w prawie cywilnym jako przepisy iuris cogentis, często opatrzonych rygorem nieważności" - mówi uchwała Sądu Najwyższego z 28 kwietnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3611

Spis treści
Zamów abonament