Czas na nową filozofię
Budowa Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie - placówki muzealno-badawczej mającej upamiętniać wypędzenia Niemców po 1945 r. z Polski i Czechosłowacji - zdaje się wkraczać w końcową fazę i staje się nieprzyjemnym symbolem rodzącego się w Niemczech nowego podejścia do historii.
Jego osią jest próba stworzenia w europejskiej świadomości takiego obrazu II wojny światowej, w którym Niemcy są nie tylko ofiarami cierpień - co jest bezdyskusyjne - ale i narodem, który ma takie samo co ofiary nazizmu prawo do żądania zadośćuczynienia ze strony swych alianckich "prześladowców" zarówno w sferze symboliki, jak i prawa. Tym samym, po otwartym niedawno pomniku Holocaustu w stolicy Niemiec powstaje instytucja dokumentująca niemiecką krzywdę z rąk aliantów, mimo że do tej pory nie powstała "Topografia Terroru" - muzeum prezentujące zbrodnie narodowosocjalistyczne. W latach 1993 - 1999 zbudowano jedynie fundament, w 2004 na znak protestu ustąpił dyrektor naukowy fundacji "TT", a w tym roku rozpisano kolejny konkurs na projekt architektoniczny.
UNIKNĄĆ POLITYCZNEJ AWANTURYOd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta