Gdy brakuje majątku i żyrantów
Poręczenie funduszu polega na tym, że w razie niewypłacalności kredytobiorcy fundusz poręczeniowy oddaje jego dług w takim procencie, do jakiego zobowiązał się w umowie z przedsiębiorcą (najczęściej około 70 proc. kwoty zadłużenia). Poręczenie takie jest często ostatnią deską ratunku dla tych, którzy nie mogą przedstawić w bankach lub funduszach pożyczkowych odpowiedniego zabezpieczenia spłaty długu. Jeżeli ktoś nie dysponuje majątkiem, który mógłby zastawić, i nikt nie chce za niego poręczyć, wtedy można zwrócić się do funduszu poręczeniowego. Banki i inne instytucje finansowe, które podpisały umowy z danym funduszem, chętniej pożyczają pieniądze przedsiębiorcom korzystającym z jego poręczenia. Poza tym w takiej sytuacji nierzadko można liczyć na niższe oprocentowanie kredytu zabezpieczonego poręczeniem. Tak jest na przykład w Banku Spółdzielczym w Strzelinie.
Najstarszy działa cztery lataNa terenie województwa dolnośląskiego działa 6 funduszy poręczeniowych. Warunki uzyskania zabezpieczeń spłaty kredytów przedstawiamy w tabeli. Oprócz wymienionych w niej instytucji poręczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta