Powrót do świetności
Ferrara nie ma nic wspólnego z ferrarim i z motoryzacją. Bardziej rozsławił to miasto ród książąt d'Este, który panował tu trzysta lat, od końca XIII do końca XVI wieku.
Książęta (do XV w. markizowie) oprócz tego, że byli dobrymi administratorami, jak na owe czasy przystało, byli też przebiegłymi intrygantami. Nie cofali się w razie potrzeby przed zbrodnią. Najchętniej przytacza się opowieść o tym, jak książę Nicolo III zgładził żonę i syna z nieprawego łoża, gdy odkrył, że są kochankami.
Zamek bez książątDwór w Ferrarze był jednym ze znaczniejszych w renesansowej Europie. Przedstawiciele rodu zapisali się jako mecenasi sztuki i kolekcjonerzy. W XVI wieku musieli opuścić Ferrarę. Przenieśli się wtedy do Modeny. Tam też zabrali zgromadzone dzieła sztuki - to, co straciła Ferrara, zyskała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta