Cień wielkiej góry
W okresie międzywojennym dziewicze wówczas ośmiotysięczniki stały się areną walki o prestiż. Niemieckie ekspedycje wsparł Adolf Hitler. U stóp Nanga Parbat załopotała flaga ze swastyką, ale góra oparła się propagandzie.
Niemieckie PrzeznaczenieW pięciu wyprawach Niemcy stracili 25 ludzi - elitę alpinistów. Wśród ofiar był Willy Merkl, kierownik dwóch ekspedycji, który zamarzł na stokach z ośmioma towarzyszami. Merkla uznano za bohatera narodowego, a Nanga Parbat zaczęto nazywać Niemieckim Przeznaczeniem.
Po II wojnie światowej eksploracyjny testament Merkla kontynuował jego młodszy przyrodni brat, Karl Maria Herrligkoffer. Poprowadził na Nanga Parbat kilkanaście wypraw niemieckich, w tym zwycięską w 1953 r. Na szczycie, wbrew rozkazom kierownika, stanął samotnie Austriak Herman Buhl.
Tragiczna wyprawaWiosną 1970 r. Herrligkoffer zaproponował udział w swojej kolejnej ekspedycji na Nanga Parbat braciom Messnerom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta