Zróżnicowane kryteria rekompensaty
Fiskus zwróci tylko część VAT i tylko w granicach górnych limitów - odrębnych dla osób inwestujących w nową substancję mieszkaniową, na co potrzebne jest pozwolenie na budowę, i dla remontujących. Zwrot wedle niższych limitów otrzymają osoby, które korzystały na podstawie praw nabytych z dużej ulgi budowlanej albo w 2004 i 2005 r. z ulgi remontowej.
Z POZWOLENIEM NA BUDOWĘ I BEZNajważniejsze ograniczenie wysokości zwrotu dotyczy tzw. powierzchni rozliczeniowej. Odnosi się ono zarówno do budowy domu mieszkalnego, nadbudowy i rozbudowy, do adaptacji budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (jeśli w wyniku tych inwestycji powstanie nowe, samodzielne mieszkanie odpowiadające wymaganiom przewidzianym w obowiązujących przepisach), jak i do remontu.
Kryterium podziału inwestycji na te, których dotyczy wyższy limit, i na objęte limitem niższym, jest to, czy wymagają, czy też nie wymagają pozwolenia na budowę. O tym zaś decyduje prawo budowlane. Mówiąc najogólniej, nie potrzeba pozwolenia na roboty budowlane polegające na remoncie, z wyjątkiem remontu obiektów zabytkowych. Jego uzyskanie zaś jest konieczne na rozpoczęcie i prowadzenie inwestycji prowadzących do powstania nowej substancji mieszkaniowej.
Górną granicę zwrotu wyznacza dla inwestycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta