Wyga to ten, kto wyje
Zrodził się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w ośrodku naukowym mającym długą tradycję badań etymologicznych. A etymologia, przypomnijmy, to dział językoznawstwa zajmujący się pochodzeniem wyrazów i ich pierwotnym znaczeniem.
Ryba wielka jak drągDzieło Aleksandra Brücknera - także w Krakowie powstałe i wielokrotnie wznawiane - uchodzi za fundamentalne, było jednak zawsze krytykowane za nadmierny indywidualizm w opisie pochodzenia wyrazów, a niekiedy też za niefrasobliwą swobodę w traktowaniu materiału, za błędy i nieścisłości rzeczowe. "Od dawna już odczuwany był brak słownika etymologicznego języka polskiego, który odpowiadałby współczesnemu stanowi nauki i potrzebom szerokiego kręgu zainteresowanych czytelników - pisze autor "Skrzydlatych słów", prof. Henryk Markiewicz. - Lukę tę wypełnia znakomicie dzieło prof. Wiesława Borysia. Zwięźle, przystępnie i precyzyjnie informuje ono o dawności, rodowodzie oraz przemianach formy i znaczenia ok. 4600 wyrazów współczesnej polszczyzny na tle słowiańskim i indoeuropejskim. Jest nieocenionym źródłem wiedzy nie tylko o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta