Prywatyzacja ryzyka
Zmiana systemu emerytalnego to jedno z największych osiągnięć polskich reform gospodarczych. To rozwiązanie będzie w przyszłości ułatwiać utrzymanie równowagi w budżecie, a tym samym - ogólnej równowagi gospodarczej. Trudno jednak nie mieć obaw, że tworzony w Polsce system emerytalny jest zbyt drogi z punktu widzenia przyszłych emerytów, chociaż to oni, a nie fundusze emerytalne, ponoszą ryzyko inwestycyjne.
Teoria mówi, że w przypadku portfela papierów wartościowych optymalne jest zarządzanie pasywne, ponieważ zmiany cen na rynkach finansowych mają charakter losowy; sprawia to, że spekulacja nie przynosi trwałych zysków. Teoria zaleca, by fundusz inwestycyjny ograniczał się tylko do tego, by dostosowywać strukturę posiadanego portfela papierów wartościowych do zmieniającej się struktury rynku. Zapewnia to najlepszą relację oczekiwanego dochodu do ryzyka oraz sprzyja niskim kosztom zarządzania. Fundusze zarządzane pasywnie przeprowadzają mało transakcji, a tym samym mają niskie koszty operacyjne.
Pasywnie czy aktywnieTeoretyczne wnioski potwierdza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta