Wspomnienia w srebrnej mgle
Jean-Baptiste Camille Corot (1796 - 1875) już za życia zdobył uznanie, jego obrazy pokazywano na oficjalnych paryskich Salonach, święciły triumfy na wystawach powszechnych. Miarą popularności malarza jest także mnóstwo rozproszonych po świecie fałszywych "Corotów". Był jednym z najczęściej kopiowanych i fałszowanych artystów w historii malarstwa.
Nie trafił może pod strzechy, ale na kanapy - tak. W rozmaitych sklepach z pamiątkami, w pracowniach haftu artystycznego i dziś jeszcze można kupić makatkę albo poduszkę z obrazem Corota wyhaftowanym krzyżykami kolorową muliną. Na przykład "Kobietę z perłą" albo "Kobietę w błękicie".
Uważa się go za jednego z największych twórców malarstwa krajobrazowego w XIX stuleciu. Jego spokojne obrazy, chwalone "za niezrównaną przejrzystość oraz niezawodność tonacji i kompozycji" kupowało państwo francuskie i Napoleon III, swoją własną kolekcję miała cesarzowa Eugenia. Obrazy z charakterystyczną srebrną mgiełką wisiały w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta