Gazociąg ominie Polskę
Podpisane wczoraj w Berlinie porozumienie na ten temat jest konkretyzacją ustaleń z kwietnia tego roku. To deklaracja intencji partnerów porozumienia: z rosyjskiej strony Gazpromu, z niemieckiej koncernu E.ON (uczestniczy za pośrednictwem spółki Ruhrgas) oraz koncernu BASF reprezentowanego przez Wintershall. Partnerzy przedsięwzięcia zamierzają w najbliższych miesiącach podpisać szereg szczegółowych umów.
Z ustaleń wynika, że Gazprom rozpocznie budowę lądowego odcinka gazociągu z pól gazowych w Syberii Zachodniej (Jużno-Russkoje) do Wyborga już jesienią tego roku. Zasoby pól Jużno-Russkoje ocenia się na 700 mld metrów sześciennych.
Umowa ma charakter nie tylko gospodarczy, ale i polityczny. To też zwieńczenie ostatnich niezwykle ciepłych relacji między kanclerzem a rosyjskim prezydentem. W sumie spotykali się 30 razy. Władimir Putin był jedynym zagranicznym gościem na 60. urodzinach Gerharda Schrōdera w kwietniu ubiegłego roku. Nic dziwnego więc, że kanclerz zyskał przydomek najlepszego rosyjskiego lobbysty w Niemczech.
Niemcy są najważniejszym partnerem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta