Co zmienia Bazylea
W Polsce, dzięki skokowi technologicznemu po latach zapóźnień, obecnie działają w wielu bankach nowoczesne centralne systemy transakcyjne, zorientowane na klienta. Jest to coraz bardziej odczuwalne dla korzystających z usług instytucji finansowych. W przeciwieństwie do banków na świecie, w których trwa obecnie etap wymiany starych systemów centralnych na nowe, banki w Polsce mogły się skupić bardziej na klientach niż na budowie podstawowej infrastruktury. Czekają je jednak kolejne zmiany.
Ryzyko pod kontrolą- W efekcie dostosowania się do wytycznych Bazylei II zmieni się podejście banków do planowania na poziomie operacyjnym, finansowym i strategicznym. Stawką będzie możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej dzięki niższemu poziomowi rezerw - uważa Maciej Młynarski, menedżer ds. marketingu strategicznego w Softbanku. Nowa umowa wymagać będzie tworzenia rezerw wynoszących od 0,37 proc. do nawet 42 proc. od każdych 100 zł udzielonych kredytów. Im banki lepiej będą szacować i kontrolować ryzyko, tym mniejsze będą wymagane rezerwy.
- Szacowanie ryzyka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta