Obraz spoza "szynki Gierka"
Należę do pokolenia, które przeżyło wojnę w dzieciństwie, natomiast dojrzewało, kształciło się i pracowało w czasach realnego socjalizmu, czyli w PRL. Stąd, oczywiście, moje doświadczenie życiowe, obserwacje, wspomnienia związane z nauką i pracą zawodową, a w końcu z pisaniem, wiążą się z tamtym okresem - czasami PRL. Należę zatem do tych autorów, którzy pisali o czasach realnego socjalizmu, borykając się z cenzurą PRL-owską, i którzy w pewnym momencie odrzucili dyktat cenzury. Jeśli o mnie chodzi, to w roku 1973 wydałem książkę, zatrzymaną w PRL (powieść "Cudowną melinę"), w Instytucie Literackim w Paryżu.
To jasne, że borykanie się z cenzurą wynikało z faktu zainteresowania PRL-owską rzeczywistością, próbami opisania tamtego życia: wszechwładzy partii, samowoli bonzów partyjnych, niesprawiedliwości i prześladowań ludzi inaczej myślących.
Wydaje mi się, że do dziś należę do autorów, którym trudno otrząsnąć się z PRL-owskiego dziedzictwa. W swoich książkach wydanych po roku 90. raczej wracałem do PRL, niż odchodziłem od tamtych doświadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta