Akcje pod szczególnym nadzorem
To tylko jedno z postanowień zawartych w nowych regulacjach rynku kapitałowego, mających na celu zagwarantowanie przejrzystości oraz równego traktowania uczestników obrotu.
Sejm 29 lipca 2005 r. uchwalił trzy ustawy mające zastąpić prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi z 1997 r. (dalej: ppopw) - ustawę o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej: ustawa o ofercie), ustawę o obrocie instrumentami finansowymi (dalej: ustawa o obrocie) oraz ustawę o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Ze względu na rozległość oraz znaczenie normowanej materii akty te uznane zostały za nową konstytucję rynku kapitałowego. Wejdą w życie 24 października.
Głównym celem reformy obrotu papierami wartościowymi jest harmonizacja prawa polskiego z ustawodawstwem unijnym, m.in. implementacja dyrektywy 2003/71/WE z 4 listopada 2003 r. w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych, a także uwzględnienie w przepisach nowych aktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta