Jak skorzystać z wolontariatu
Katarzyna Kołodziej: W związku z tym, że zawierane z wolontariuszem porozumienie jest umową cywilnoprawną, to osoby je zawierające muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z art. 11 kodeksu cywilnego nabywa się ją z chwilą uzyskania pełnoletności. Wynika z tego, że wolontariuszami mogą być przede wszystkim osoby, które ukończyły 18 lat. Młodsi kandydaci na wolontariuszy muszą uzyskać zgodę przedstawiciela ustawowego - zwykle są to rodzice.
Warto podkreślić, że ustawa nakłada na wolontariusza konieczność posiadania kwalifikacji i spełnienia wymagań odpowiednich do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnych przepisów (art. 43 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie; DzU z 2003 r. nr 96, poz. 873 ze zm.; dalej: ustawa).
Ustawa mówi, że wolontariusze zajmujący się pomocą społeczną, w tym pomocą rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochroną zdrowia, jak również nauczaniem dzieci i młodzieży powinni spełniać takie same kwalifikacje jak osoby, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta