Lekarze odmawiają - państwo płaci
Takie jednoznaczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w dwu już precedensowych wyrokach: z 21 października 2003 r. (sygn. V CK 16/03) i z 13 października 2005 r. (sygn. IV CK 161/05) w głośnej sprawie małżeństwa W. przeciwko Szpitalowi im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Łomży. Dopiero w drugim jednoznacznie stwierdził, że ma to być także rekompensata za wydatki związane z utrzymaniem i leczeniem dziecka.
Trzy sytuacje uzasadniające zabiegUstawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży dopuszcza w art. 4a ust. 1pkt 1 - 3 ten zabieg w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, a więc przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta