Wzrost produkcji to wynik rabunkowej eksploatacji złóż
W latach 2003 - 2005 znacznie wzrosły przychody KGHM Polska Miedź. Było to wyłącznie efektem utrzymywania się wysokiego popytu na miedź na rynkach światowych, zwłaszcza w krajach azjatyckich, i związanych z tym wysokich cen tego metalu na giełdach. W tym roku firma spodziewa się rekordowego zysku netto, wynoszącego ponad 2 mld zł.
Jednak w wyniku błędów popełnionych przy kontraktowaniu sprzedaży miedzi w latach wielkiej koniunktury 2003 - 2004 spółka miała przychody mniejsze od możliwych do osiągnięcia. Były one niższe odpowiednio o 455 mln i 1,1 mld zł.
Przegapione inwestycjeW strukturze przychodów Polskiej Miedzi aż 95 proc. stanowią wpływy ze sprzedaży produktów o niskim stopniu przetworzenia. Jest to powodem dużej wrażliwości na zmiany koniunktury na rynkach światowych, szczególnie w okresach niewielkiego popytu na surowce. Od 1991 r. żaden z zarządów KGHM nie zrealizował inwestycji w głębokie przetwórstwo miedzi i jej stopów oraz srebra. Nie podjęto też konsolidacji krajowego przetwórstwa miedzi, związanego m.in. z produkcją kabli czy wyrobów wytwarzanych przez huty metali nieżelaznych na Śląsku oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta