My i prawo Wspólnot Europejskich
Ewa Łętowska: Od momentu akcesji prawo działające u nas składa się z dwóch, nazwijmy to, korpusów. Jeden to prawo rodzime wytworzone w Polsce przez polski parlament i naszą administrację.
Drugi korpus to prawo Wspólnot Europejskich wytwarzane przez organy wspólnotowe. Akcesja do UE spowodowała, że przystąpiliśmy do prawa Wspólnot Europejskich, a w efekcie całe prawo - pierwotne (traktat) i wtórne (uchwalone następnie przez organy europejskie) oraz w ogóle cały dorobek wypracowany na tym tle (tzw. acquis communautaire) - stało się również prawem polskim. Żeby nie było wątpliwości: to nie jest prawo międzynarodowe, ale nasze, polskie. Tyle że genetycznie związane z innym sposobem wytwarzania. Od momentu akcesji wspólnotowe prawo powstaje już przy naszym udziale. Tylko, w odróżnieniu od klasycznych sposobów, tworzą je przede wszystkim organy rządowe.
Trudno nie zapytać,...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta