KORZENIE MUNDIALI
To był okres pionierski. Większość państw nie miała swoich związków krajowych, nie było rozgrywek ligowych, bo i kluby dopiero zaczęły powstawać. Nawet przepisy gry nie były jeszcze powszechnie znane i różniły się w poszczególnych krajach. W dodatku, a raczej przede wszystkim, wśród założycieli FIFA nie było Brytyjczyków. A mistrzostwa świata bez Anglii i Szkocji nie miały sensu, bo to przecież oni to wszystko wymyślili i wyeksportowali futbol w świat.
Zaczęło się w Londynie26 października 1863 roku w Londynie młodzież z jedenastu klubów i szkół założyła The Football Association, pierwszy w świecie krajowy związek piłkarski. Dziesięć lat później swój związek powołali Szkoci, wkrótce Walijczycy i Irlandczycy. W uznaniu historycznych zasług dla federacji brytyjskich FIFA potraktowała je na równi z krajowymi, dając prawo wystawiania swoich reprezentacji. Dlatego nie ma dziś i nigdy nie było (poza igrzyskami olimpijskimi) piłkarskiej reprezentacji Wielkiej Brytanii, tylko cztery historyczne - Anglii, Szkocji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta