Zleceniobiorca bez wynagrodzenia od pracodawcy
Nie przysługuje mu ani wynagrodzenie ze środków zakładu pracy, bo jest to świadczenie wyłącznie dla pracowników, chałupników oraz poborowych odbywających służbę zastępczą, ani zasiłek opiekuńczy.
ZASIŁEK CHOROBOWYBy dostać zasiłek chorobowy, zleceniobiorca musi najpierw podlegać przez 180 dni ubezpieczeniu chorobowemu, w zasadzie nieprzerwanemu. Na poczet wyczekiwania zalicza się jednak poprzednie okresy ubezpieczenia, jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub przekroczyła, ale w grę wchodził urlop wychowawczy, bezpłatny czy odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Ubezpieczeni z tytułu umowy zlecenia nie mają prawa ani do urlopów wychowawczych, ani do urlopów bezpłatnych; może się jednak zdarzyć, że zaczną pracować na zlecenie po wykorzystaniu tych urlopów w ramach stosunku pracy. Zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania przysługuje: > absolwentom szkół, w tym wyższych, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego z tytułu zlecenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu studiów wyższych, > poszkodowanym w wypadku: przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta