Chałupnik prawie tak jak zatrudniony
Chodzi o osoby wykonujące pracę nakładczą, których uprawnienia określa rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz. U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.). Podlegają one dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Za 33 dni zwolnienia lekarskiego w roku otrzymują wynagrodzenie za czas choroby od nakładcy (podmiotu ich zatrudniającego) przewidziane w art. 92 kodeksu pracy, a od 34. dnia zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS.
PRZYKŁAD 1Od stycznia br. firma zatrudniła do szycia ścierek kuchennych chałupniczkę, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. W październiku trafiła do szpitala, otrzymując zwolnienie lekarskie na 30 dni. Za czas choroby nakładca musi jej wypłacić z własnych środków wynagrodzenie z art. 92 kodeksu pracy.
ZASIŁEK CHOROBOWYW odróżnieniu od pracownika chałupnika, jako ubezpieczonego dobrowolnie, obowiązuje 180-dniowy okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy. Oznacza to, że najpierw musi przez sześć miesięcy opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta