Według pensji za dwanaście miesięcy
Chodzi o świadczenia zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego. Przez wynagrodzenie rozumie się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę ze środków zatrudnionego składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe w wysokości 18,71 proc. Składek emerytalnych i rentowych pracodawca nie odprowadza od przychodów zatrudnionego, które przekroczyły, liczone narastająco od początku roku, górną roczną podstawę wymiaru tych składek, czyli tzw. limit trzydziestokrotności (w br. wynosi on 72 690 zł). W takiej sytuacji z pensji ujmowanej w podstawie wymiaru zasiłku potrąca się jedynie 2,45 proc. tytułem składki chorobowej.
PRZYKŁAD 1Pracownik zachorował 10 lutego. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należało przyjąć wynagrodzenie za okres od lutego zeszłego roku do stycznia br. włącznie. We wrześniu 2004 r. jego przychody, liczone narastająco od początku roku, przekroczyły limit trzydziestokrotności, czyli 68 700 zł. W miesiącu tym, na który przypadały 22 dni robocze, mężczyzna chorował siedem dni, a pracował piętnaście....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta