Można pomagać również za granicą
Polska organizacja może wydelegować polskiego wolontariusza na terytorium innego państwa w celu wykonywania przez niego świadczeń na rzecz organizacji międzynarodowej. Mogą to być wszelkie działania, do których wolontariusz jest odpowiednio przygotowany (art. 42 ust. 2 w zw. z art. 43 ustawy).
Ze względu na to, że wolontariat nie został uregulowany przez przepisy unijne, każdy kraj członkowski kształtuje dowolnie regulacje w tym zakresie.
Jednak w Unii Europejskiej w zaleceniach określono minimalne standardy, jakie organizacja wysyłająca lub przyjmująca powinna zapewnić wolontariuszom. Zawierają je: > zalecenie z 1985 r. dotyczące ochrony socjalnej wolontariuszy pracujących dla rozwoju, > zalecenie z 2001 r. dotyczące swobodnego przemieszczania się studentów, osób kształcących się, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy. W Polsce wiele organizacji pozarządowych zajmuje się wymianą pełnoletniej młodzieży w obrębie Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service - EVS) - Akcji drugiej programu "Młodzież" realizowanego i finansowanego przez Komisję Europejską.
Wolontariat Europejski daje możliwość wyjazdu do innych krajów europejskich polskim wolontariuszom, a wolontariuszom z Europy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta